نقش پر رنگ فیزیوتراپی در درمان بیماریها

0

تاکید تحقیقات جدید بر نقش پر رنگ  فیزیوتراپی در درمان بیماریها:

Physiotherapy1

تجزیه و تحلیل نتایج تحقیقات گسترده و روزافزون همچنان دلالت بر اهمیت نقش رژیم غذایی، سلامت و ورزش در مبارزه با سرطان و دیگر بیماریها دارد. و این امر در مواجهه با دو فاکتور پیری جمعیت و چاقی مفرط اهمیت حیاتی پیدا خواهد کرد، زیرا با توجه به دو عامل مذکور جمعیت بیشتری در معرض تهدید اینگونه بیماریها قرار خواهند گرفت.

تحقیقات اخیر که تحت نظر موسسه تحقیقات سرطان انگلستان با هدف بررسی نقش فیزیوتراپی و ورزشهای عمومی انجام شده است، این موارد را بخش مهمی از برنامه مبارزه با بیماری در آینده قلمداد نموده است. اولین مطالعه در این راستا به اهمیت تمرینات ورزشی برای افراد درگیر مبارزه با سرطان پروستات خواهد پرداخت. این تحقیقات به رهبری یک تیم در دانشگاه  Sheffield Hallam و با همکاری فیزیوتراپیست  Richard Stevenson از NHS (خدمات سلامت ملی انگلستان) انجام می شود.

محققان در آوریل امسال شرکت کنندگان در این طرح را به خدمت گرفته اند اما همچنان بنا بر گزارش انجمن فیزیوتراپیست های خبره انگلیس نیاز به ۵۰ نفر مرد داوطلب دارند تا پروژه را رسماً از سپتامبر ۲۰۱۶ آغاز نمایند.

در ابتدا آنها بر روی بیمارانی که با تشخیص ابتلا به سرطان پروستات مواجه شده اند اما در حال حاضر در مرحله مراقبت فعال هستند تمرکز دارند، زمانیکه بیماری از طریق آزمایش خون موسوم به (PSA) برای اندازه گیری سطح آنتی ژن پروستات پایش می شود.

شرکت کنندگان در طرح به دو گروه تقسیم می شوند: ۲۵ نفر در یک برنامه تمرینی ورزشی با شدت متوسط در چهار جلسه هفتگی که دو جلسه با حضور فیزیوتراپیست و ۲ جلسه انفرادی خواهد بود. به نیمه دوم گروه یک کتابچه راهنما برای انجام تمرینات به صورت انفرادی داده خواهد شد.

در این تحقیقات بدنبال یافتن یک رابطه معنی دار و مشخص از تاثیر تمرینات در کاهش سطح PSA می باشند تا از این راه بتوانند نیاز به یک درمان تهاجمی با عوارض بلند مدت و تجربه ای ناخوشایند را کاهش دهند.

آقای استیونسون اظهار داشت: “مطالعات اولیه نشان داده است که تمرینات ورزشی می تواند مفید باشد. به نظر می رسد سطح PSA بوسیله تستسترون کنترل می شود و فعالیت فیزیکی میتواند سطح PSA را پایین آورده و از قرار گرفتن مردان در گروه در معرض خطر بیشتر پیشگیری نماید.”

او افزود: ” این یک مطالعه امکانسنجی است که آیا نیاز به یک تحقیقات گسترده تر وجود دارد یا خیر؟ ما بدنبال این هستیم که استقبال و پایبندی مردان به تمرینات در مراحل پیشرفت بیماری را بررسی نماییم.” وی همچنین بدنبال راهکارهایی برای حمایت از تغییر رفتار آنها به منظور افزایش فعالیت بدنی می باشد.

” این یک رویکرد تحقیقاتی هیجان انگیز و زمینه ای است که اگر نتایج مطلوبی در بر داشته باشد، می تواند به یک تحقیق سراسری به منظور یافتن یک برنامه تمرینات ورزشی بدل شده و بالقوه قابلیت تبدیل به یک درمان اولیه را دارد.”

اگر تحقیقات ثابت کند تمرینات نقش کلیدی در مبارزه با بیماری را دارد، نقش فیزیوتراپی با توجه به مهارت های آن در حوزه فعالیت های فیزیکی، در بخش انکولوژی پررنگ تر خواهد شد.

منبع:

New study highlights the role of physiotherapy (Friday 4th December 2015)  Written by Mathew Horton

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی - رئیس انجمن فیزیوتراپی مرکزی ایران

پاسخ دادن به