چند تکنولوژی موثر در فیزیوتراپی

0

تکنولوژی های جدید و تغییرات روزافزون در تکنولوژی های نسل قبل بطور حتم تاثیر شگرفی در تمامی عرصه های زندگی ما انسانها از جمله حوزه بهداشت و درمان به جا گذاشته اند. اما در نگاه نخست شاید ارتباط برخی از تکنولوژی های نوین با یک حوزه همانند فیزیوتراپی خیلی به وضوح دیده نشود. در این پست قصد معرفی تکنولوژی هایی را داریم که پتانسیل خوبی در حوزه درمان های فیزیوتراپی دارند. این تکنولوژی ها عبارتند از:

۱-      تکنولوژی های قابل پوشیدن و حسگرها

۲-      Telerehab یا کنترل خدمات توانبخشی از طریق شبکه های مخابراتی و اینترنت

۳-      بیونیک و اندامهای مصنوعی

۴-      تکنولوژی تلفن همراه و نرم افزارهای کاربردی آن

۵-      رسانه های اجتماعی

البته برخی از این تکنولوژی ها در بخش درمان دارای سابقه هستند، اما در سایه توسعه تکنولوژی های نوین در پیاده سازی آنها قادر خواهیم بود با هزینه پایین تری آنها را در دسترس همگان قرار داده و به عبارت دیگر آنها را به تولید انبوه برسانیم.

در این قسمت به معرفی برخی از تکنولوژی های نمونه می پردازیم:

 • تکنولوژی قابل پوشیدن برای پایش و اندازه گیری میزان توانبخشی:

محققان توانبخشی اعصاب در ایتالیا موفق به توسعه یک سیستم پوشیدنی با هزینه کم شدند. این سیستم با کمک سنسورهای کششی که از مواد هادی ارتجاعی چاپ شده بر روی پارچه ساخته شده اند، با استفاده از یک باطری کوچک قادر به ارسال داده ها از طریق بلوتوث به کامپیوتر می باشد.

در این تحقیق از یک سنسور شتاب سنج سه محور برای افزایش دقت سیستم استفاده شده است. این سیستم قادر به جمع آوری داده های بیش از ۶۰۰ حرکت مختلف به همراه سرعت و تعداد تکرار آنها می باشد. این وسیله در تمام موارد اطلاعات دقیق را ثبت و ارائه می کند.

tech1

این وسیله امکان کنترل حرکات تمرینی فیزیوتراپی در خانه، شکل استقرار یا posture و انعطاف پذیری در انجام کارهای روزمره در طول روز را فراهم می آورد. هر چند تا این مرحله فقط به حرکات تنه پرداخته، ولی با توجه به ارزان قیمت بودن و سادگی استفاده از آن، این وسیله قدم بزرگی در توسعه ابزار قابل حمل و کنترل های از راه دور در حوزه توان بخشی و فیزیوتراپی به حساب می آید.

 • خدمات درمانی از راه دور (TeleHealth)

   ارائه خدمات و اطلاعات بهداشتی و درمانی از راه دور به کمک سرویس های ارتباطی بصورت روزافزون مورد توجه بیماران، ارائه دهندگان خدمات درمانی و موسسات تامین کننده پوشش های درمانی قرار گرفته است. فیزیوتراپیست ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. البته این واقعیت بدین معنی نیست که میتوان بلافاصله به حوزه خدمات پزشکی از راه دور سوییچ کرد. واقعیت این است که استفاده از امکانات این عرصه نیازمند توجه به قوانین کشوری و استانی و مدیریت ریسک و زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری و حتی توجه به روش های صدور صورتحساب و دریافت هزینه نیز می باشد.

  tech4

  ما توجه به این مقوله اجتناب ناپذیر است، زیرا در عصر حاضر گرایش به سمت روشهای با بازدهی بالا و هزینه پایین و حذف روشهای با بازدهی اندک و هزینه بالا می باشد. بنا برهدف گذاری انجام شده برای سال ۲۰۱۷ پیش بینی می شود ۱٫۸ میلیون کاربر خدمات درمانی از راه دور در سطح دنیا وجود داشته باشند. در عرصه فیزیوتراپی نیز مشتریان ما به دنبال مدلهای درمانی و مشاوره با صرف وقت کوتاه تر و هزینه کم تر می باشند. سبک زندگی پر مشغله آنها باعث می شود برقراری قرار ملاقات های مرسوم برایشان دشوار شود.

  در محدوده فعالیتهای فیزیوتراپیست ها به نظر می رسد برقراری امکان ارائه خدمات مراقبتی و مشورتی از راه دور از جمله کاربرد های بسیار موثر و سهل الوصول درمان از راه دور است. این راهکار میتواند کیفیت ارائه خدمات فیزیوتراپی را ارتقاء بخشد، اما نمی توان انتظار داشت این مسیر جایگزین شیوه های درمانی مرسوم شود. در عین حال بکار گیری تکنولوژی های درمان از راه دور در فیزیوتراپی میتواند باعث افزایش ظرفیت درمانی شود چرا که مانیتورینگ (پایش)، ارزیابی و ارجاع میتوانند با شیوه های نوین  برای گروه بیشتری از بیماران نسبت به شیوه های مرسوم صورت پذیرند.

  البته پیش از ورود به این عرصه باید با تاثیرات و مفاهیم رایج در عرصه درمان از راه دور آشنا شده و بر اساس رویکردی برنامه ریزی شده و با توجه به زیرساختهای لازم به این عرصه قدم گذارد.

 • به کار گیری اندام مصنوعی در دوره درمانی فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها از فن آوری بازتوانی و اندام های مصنوعی برای کمک به یک سوارکار حرفه ای مجروح استفاده کردند. کتی واتسون سوارکار حرفه ای در پی تصادف خودرو در فوریه ۲۰۱۴ از گردن به پایین دچار فلج گردید. بعد از ۵ ماه مداوا در بیمارستان پزشکان به وی گفتند دیگر نمی تواند راه برود.

tech2

اما پس از جلسات فیزیوتراپی و بکارگیری یک پای مصنوعی مجهز به موتور او اکنون موفق به راه رفتن و حتی اسب سواری شده است. Helen Hobbs فیزیوتراپیست متخصص اعصاب و یکی از بنیانگذاران موسسه بازتوانی Hobbs می گوید با کمک تیم ما در یک دوره چندین هفته ای درمانی و در سایه اعتماد به نفس ایجاد شده توسط اندام مصنوعی، این بیمار توانست دوباره روی پای خود بایستد.

این وسیله خیلی فراتر از تقویت کننده عضلات اطراف زانو است، این وسیله تعادل زانو را فراهم کرده و اجازه می دهد فیزیوتراپیست بر روی همسترینگ تمرکز کند.

این پای مصنوعی که با باطری کار میکند می تواند در جلسات فیزیوتراپی پوشیده شود. سنسورهای آن توانایی تشخیص انتقال وزن و قصد فرد برای حرکت را داشته و از این طریق قادر به یاری رساندن به فرد می باشد.

tech3

البته خانم هابز اضافه می کند این اندام مصنوعی می تواند یک مکمل درمانی مناسب باشد، اما باید با نظارت فیزیوتراپیست به منظور تعیین شیوه و دلیل استفاده از آن، به کار گرفته شود.

وی اضافه میکند که این روند درخشان درمانی در سایه عوامل متعددی از جمله این اندام مصنوعی حاصل شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی - رئیس انجمن فیزیوتراپی مرکزی ایران

پاسخ دادن به