مهاجرت نخبگان و دانشجویان دکترای حرفه‌ای

0

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت: خواسته اصلی انجمن فیزیوتراپی، هیات برد و جامعه فیزیوتراپی از وزارت بهداشت این است که هر چه سریع‌تر پذیرش دانشجویان دکترای حرفه‌ای را در دستور کار خود قرار دهند.

dpr2

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس؛ محمدعلی محسنی بندپی رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران در نشست خبری چهارمین سمینار تازه‌‌های الکتروتراپی گفت: مطالبه اصلی جامعه هفت هزار نفره فیزیوتراپی اجرایی شدن فراگیر دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی یا DPT است که بر اساس کوریکولوم آموزشی بین‌المللی فیزیوتراپی الآن چندین سال است که سطح علمی فیزیوتراپی از کارشناسی به دکترای حرفه‌ای ارتقا پیداکرده و در راستای افزایش دانش تئوری و ارتقاء مهارت‌های علمی فیزیوتراپیست‌های کشور جهت ارتقا خدمات درمانی بهتر برای افراد جامعه است.
وی اظهار داشت: امروزه شیب بیماری‌ها از بیماری‌های واگیر به بیماری‌های اسکلتی عضلانی است. جامعه سالمندتر می‌شود، بیماری‌های همراه سالمندی یکی از معضلاتی است که سلامت جامعه را تهدید می‌کند، تصادفات که در جامعه وجود دارد و حتی زندگی مدرن و سبک زندگی نشسته و فعالیت کم افراد در جوامع مختلف باعث شده که به سمت احیا کردن نقش فیزیوتراپیست ها حرکت کنیم.
محسنی ادامه داد: به همین خاطر کولیکولوم فیزیوتراپی را گسترده‌تر کردند و آن چیزی که در این کولیکولوم مطرح است فقط افزایش دانش تئوری و ارتقا مهارت‌های عملی همکاران فیزیوتراپی ما در سراسر کشور است.
وی گفت: هیچیک از فیزیوتراپیست‌های سراسر کشور ادعا ندارند‌ که با پذیرش در دکترای حرفه‌ای پزشک می‌شوند و قرار نیست هیچیک در تشخیص بیماری‌ها دخالت کنند؛ ما ممکن است ارزیابی و تشخیص بیماری‌های عضلانی را انجام دهیم اما قطعاً تشخیص نهایی را پزشکان ما انجام می‌دهند.
وی گفت: از سال ۱۳۸۶ این موضوع در زمان دکتر لنکرانی مطرح شد و بالاخره با توجیهات مختلف در سال ۹۰ موافقت شد و ۱۱ دانشجو در دانشگاه تهران پذیرش شدند و سپس متوقف گردید. متأسفانه این امر باعث شد که جوانان نخبه این سرزمین برای اخذ پذیرش به سایر کشورها رجوع کنند.
رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران عنوان کرد: در حال حاضر یکی از کشورهایی که تمایل زیادی برای جذب ایرانیان دارد پاکستان است که امسال برای سومین بار پیاپی مسئولان دانشگاه اسیرا پاکستان در ایران آزمون دوره‌ی دکترای حرفه‌ای برای جذب دانشجو برگزار می‌کنند که باعث می‌شود نه‌تنها باعث خروج ارز از این مملکت می‌شوند بلکه باعث خروج نخبه‌ترین و باهوش‌ترین فرزندان این مرز و بوم خواهند شد.
وی افزود: در حال حاضر از طریق شورای عالی برنامه‌ریزی و معاونت آموزشی وزارت بهداشت پیگیر امور هستیم گرچه در شهریور ۹۴ مقام عالی وزارت قول مساعد بر حل این موضوع دادند و فرمودند اگر قرار هست پیشرفت‌های همه رشته‌ها در سراسر کشور بر مبنای روز باشد چرا رشته فیزیوتراپی نباشد.
وی گفت: خواسته اصلی انجمن فیزیوتراپی، هیات برد و جامعه فیزیوتراپی از وزارت بهداشت این است که هر چه سریع‌تر پذیرش دانشجویان دکترای حرفه‌ای را در دستور کار خود قرار دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی - رئیس انجمن فیزیوتراپی مرکزی ایران

پاسخ دادن به