روز ملی فیزیوتراپی

0

روز ملی فیزیوتراپی در سالن همایشهای برج میلاد

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدعلی محسنی بندپی در مراسم روز ملی فیزیوتراپی ایران که با حضور مسئولین و شمار زیادی از فیزیوتراپیست های کشور در سالن همایشهای برج میلاد برگزار شد، گفت: دوم مرداد روز ملی فیزیوتراپی در کشور نام گذاری شده که در اصل روز استقلال حرفه ای همه همکاران در سراسر کشور بوده و استقلال حرفه ای یعنی به فیزیوتراپیست ها به صورت مجزا اجازه فعالیت حرفه ای دادند و مسئولیت فنی بخش های فیزیوتراپی و کلینیک های فیزیوتراپی را به خودشان واگذار کردند که این  امر به دنبال تلاش‌های زیاد و مکرری بوده که اعضای هیات مدیره فیزیوتراپی کشور در برد فیزیوتراپی کشور انجام داده‌اند.

photo_2016-07-27_17-37-46

وی افزود: در ۲ مرداد سال ۱۳۷۸ وزارت بهداشت مصوب کرد فیزیوتراپیست های سراسرکشور می توانند مسئول کلینیک فیزیوتراپی خودشان باشند وبه همبن مناسبت این روز را روز ملی فیزیوتراپی کشور نام گذاری کردند.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت: به همین مناسبت هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران و جامعه فیزیوتراپی ایران  تصمیم گرفتند برای  اطلاع رسانی بیشتر خدمات فیزیوتراپی در سطح کشور و ارتقا سطح سلامت مردم  امروز دوم مرداد، تمامی کلینیک های سراسر کشور به صورت رایگان بیماران را ویزیت کنند و خانواده ها می توانند برای مشاوره چه در زمینه فیزیوتراپی و در زمینه بیماریهای دیگر که به فیزیوتراپی احتیاج دارند و همچنین جهت پیشگیری از اختلالاتی که خود و فرزاندشان را تهدید میکند  به مراکز فیزیوتراپی کشور مراجعه کنند و به صورت رایگان مشاوره و درمان شوند.

فیزیوتراپی در سطح یک خدمات قرار دارد

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران با اشاره به این که دوم مرداد ماه روز استقلال ملی رشته فیزیوتراپی است، اظهار داشت: در سال ۷۸ به همت هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی و هیئت بورد، فیزیوتراپی به استقلال حرفه‌ای خود رسید و تحولات جدیدی در این رشته رخ داده است.

وی با اشاره به صحبت‌های وزیر بهداشت و درمان در ۲۶ شهریور ماه ۹۴ گفت: طبق گفته وزیر بهداشت پیشرفت علمی در تمامی رشته‌های وابسته به وزارت بهداشت مانعی ندارد و فیزیوتراپی نیز از این امر مستثنا نیست، اما متأسفانه این رشته ۱۰ سال است که از سایر رشته‌های پزشکی جدا شده و دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در ایران هنوز محقق نشده است.

محسنی بندپی افزود: این در حالی است که از سال ۲۰۰۲ دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در آمریکا شروع شده و به سایر کشورها نیز سرایت کرده است. از سال ۸۶ و با رایزنی های مختلف تنها توانستیم در سال ۹۰ و ۹۱ یک گروه ۱۰ نفره را در دانشگاه علوم پزشکی تهران در قالب کوریکولوم آموزشی دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی ثبت نام کنیم و غیر از آن اعمال دیگری صورت نگرفته است.

رئیس انجمن فیزیوتراپی با اشاره به اینکه خیلی از جوانان کشور ما برای این مسئله به سایر کشورها مهاجرت کرده‌اند، گفت: عدم تحقق دکترای فیزیوتراپی سبب خروج نخبگان و ارز از کشور می‌شود و اگر تمام ۱۴ دانشکده فیزیوتراپی کشور توان ارائه دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی را ندارند حداقل پنج دانشکده این امکان را دارند که مانع خروج نخبگان از کشور شده و به آموزش آنان بپردازند.

وی اظهار داشت: نقش جدید فیزیوتراپی در سطح یک خدمات تعریف شده و دیگر در سطح پیشگیری از آن استفاده می‌شود که این امر سبب بازگشت سریع افراد ناتوان به جامعه می‌شود و به معنای افزایش بهره‌وری تولید و آرامش در کشور است لذا باید مسئولان توجه بیشتری به این رشته داشته باشند.

نیازمند ایجاد معاونت توانبخشی در وزارت بهداشت هستیم

مشاور رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به این که مجموعه خدمات توان‌بخشی در کشور مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته است، گفت: با تشکیل یک معاونت توان‌بخشی در وزارت بهداشت می‌توان نظریات همکاران را جهت رفع معضلات و مشکلات منعکس کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مسعود کنزی مشاور رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مراسم گرامیداشت روز ملی فیزیوتراپی که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با اشاره به این که در کنار رشته فیزیوتراپی رشته‌های مانند کاردرمانی، ارتوپدی شنوایی سنجی و غیره را داریم، بیان داشت: گروه توان‌بخشی در نظام سلامت باید خدماتی را ارائه دهد که با رویکرد جدید شروع به کار کنیم. اکنون در دنیا رویکرد توان‌بخشی از فاز سوم به فاز یک حرکت کرده یعنی قبل از این که اتفاق معلولیت برای فردی رخ دهد باید از وقوع آن پیشگیری کرد.

نیازمند ایجاد معاونت توانبخشی در وزارت بهداشت هستیم. وی افزود: عدم تحقق دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در کشور ناشی از تشکیل نشدن یک اداره متمرکز در خصوص امور توان‌بخشی به طور اعم و فیزیوتراپی به اخص است.

به گفته وی بهتر است مجموعه خدمات توان‌بخشی متمرکز در وزارت بهداشت بوده و با تشکیل یک معاونت توان‌بخشی اداره شود.

کنزی به تعرفه‌های ناعادلانه سیستم توانبخشی اشاره کرد و گفت: همکاران فیزیوتراپ ما وقت زیادی را برای درمان بیماران می‌گذارند و برق زیادی در این زمینه مصرف می‌شود که تعرفه‌ها کفاف این همه وقت و هزینه را نمی‌دهد لذا باید دید دیگری نسبت به تعرفه‌ها داشت و توازن بین تعرفه و خدمات ایجاد شود.

مشاور رئیس کمیسیون بهداشت گفت: در خیلی از موارد خدمات توانبخشی پوششی ندارد در حالی که باید این خدمات وارد رویکرد جدیدی شود تا همه بیماران بتوانند از امکانات توانبخشی و فیزیوتراپی بهره‌مند شوند.

فیزیوتراپی، مقام اول در بهبودی بیماران

در ادامه مراسم غلامعلی عکاشه رئیس انجمن ارتوپدی ایران در مراسم گرامیداشت روز ملی فیزیوتراپی ضمن تبریک به جامعه فیزیوتراپی کشور با اشاره به این که رشته‌های مختلف پزشکی جهت ارتقا سلامت روح و جسم افراد در جامعه کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، اظهار داشت: در عرض چند سال تکامل ارتوپدی به جایی رسید که خود را در ردیف‌های زیر ۱۰ قرار داد. در واقع پزشک، فیزیوتراپ و پرستار محرم بیمار هستند که می‌توان گفت مقدس‌ترین بخش سلامت جامعه را این سه ضلع تشکیل می‌دهند.

photo_2016-07-27_17-37-59

وی با اشاره به این که ارتوپدی در کنار سایر رشته‌های پزشکی مانند فیزیوتراپی به ارتقا سلامت افراد جامعه کمک می‌کند، گفت: در واقع فیزیوتراپی نقش مهمی در بازسازی سلامت انسان دارد.

لینک مرتبط:

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی - رئیس انجمن فیزیوتراپی مرکزی ایران

پاسخ دادن به