رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران:۹۰ درصد مبتلایان به کمردرد نیاز به جراحی ندارند

0

back2

ساری – ایرنا – رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران با بیان اینکه ۹۰ درصد مبتلایان به کمردرد نیاز به جراحی ندارند، گفت: ۷۰ درصد از این بیماران با رعایت برخی مسائل اولیه زندگی و ۲۰ درصد نیز با استراحت حداقل ۶ هفته ای بدون انجام جراحی درمان می شوند.

back6
به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر محمدعلی محسنی بندپی روز پنجشنبه در چهارمین سمینار بیماران اسکلتی و عضلانی در ساری افزود: ۱۰ درصد مبتلایان به کمردرد برای درمان بیماری خود نیاز به جراحی دارند و این روند نیز باید با شناخت نوع بیماری و بیمار انجام شود.
وی اضافه کرد: به دلیل بالا بودن هزینه جراحی و درمان کمردرد حدود ۹۰ درصد از هزینه های این بخش برای ۱۰ درصد افراد مبتلا هزینه می شود.

back1

کمردرد در ۵۰ درصد از پرستاران ایرانی

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران همچنین گفت : بر اساس تحقیقات میدانی از یکهزار و ۳۰۰ پرستار در کشور ، حدود ۵۰ درصد آنان از کمردرد رنج می برند.
وی با اعلام این که علت ۳۳ درصد از مرخصی استعلاجی پرستاران ایرانی در سال به دلیل کمردرد است ، افزود : این آمار سه برابر میانگین استاندارد جهانی است.
به گفته وی ۱۱ درصد از مرخصی استعلاجی پرستاران در جهان به دلیل کمردرد است.

back3
مشاور عالی سازمان بهزیستی درامور توانبخشی و روابط بین الملل گفت : در کنار پرستاران ، دندانپزشکان و جراحان به خصوص پزشکان جراحی عمومی نیز از دیگر گروههای حوزه سلامت هستند که از کمردرد رنج می برند.

محسنی بندپی همچنین گفت: براساس تحقیقات میدانی حدود ۲۰ درصد از پسران دانش آموز مقطع راهنمایی و ۱۵ درصد از دختران دانش آموز نیز در این مقطع تحصیلی در ایران از بیماری کمردرد رنج می برند.
به گفته وی ، این آمارها از نتایج تحقیق بر روی پنج هزار دانش آموز به دست آمده است.

back5
وی سنگینی محتویات کوله پشتی و حمل نامناسب آن به خصوص کوله پشتی چرخ دار را یکی از علت های ابتلای این دانش آموزان به کمردرد عنوان کرد.
محسنی بندپی گفت که کم تحرکی ، کم شدن آفتاب گیری و استفاده طولانی مدت از لب تاپ و تکنولوژی جدید برای سرگرمی هم از دیگر علت های افزایش کمردرد در نوجوانان کشور است .
چهارمین سمینارملی دو روزه بیماری اسکلتی و عضلانی ۲۸ الی ۳۰ مهر ۱۳۹۵ در ساری برگزار گردید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی - رئیس انجمن فیزیوتراپی مرکزی ایران

پاسخ دادن به