سخنرانی رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران در اولین همایش ملی سالمندی دکتر حکیم زاده

0

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران در اولین همایش ملی سالمندی  دکتر حکیم زاده با بیان اینکه به ازای هر ۱۰ هزار نفر در کشور فقط ۰.۷ نفر فیزیوتراپیست داریم، گفت: ۴۰ درصد منابع بیمارستانی در کشور برای درمان سالمندان هزینه می‌شود.

photo_2016-11-10_22-07-25

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، محمدعلی محسنی بندپی عصر امروز در دانشکده پزشکی رشت  اظهار داشت: سالمندی یک فرآیند طبیعی زیستی است نه یک بیماری و سالخوردگی جمعیت یک موفقیت بهداشتی است و شاخصی برای توسعه یافتگی یک کشور محسوب می‌شود.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران تصریح کرد: سونامی سالمندی در دنیا روند رو به رشدی دارد و در همین راستا نگاه جهان به پدیده سالمندی تغییر یافته است.

دکتر محسنی با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۲۹ جمعیت سالمند کشورمان به ۲۵ درصد می‌رسد خاطرنشان کرد: باید تمامی منابع علمی و اقتصادی کشور را به سمت مدیریت این جمعیت سالمند سوق دهیم.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران اعلام کرد: هنوز بین سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت در زمینه اینکه چه کسی متولی رفاه سالمندان کشور است اختلاف نظر وجود دارد.

وی تصریح کرد: چه فرقی می‌کند چه سازمانی متولی سالمندی باشد در حالیکه نیاز به هم افزایی همه سازمانها و نهادها در این حوزه پرچالش وجود دارد تا جمعیت سالمندی را هدایت کنیم.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران تاکید کرد: سالمندی، سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی و استروک را با خودش به همراه دارد و ۴۰ درصد منابع بیمارستانی در کشور برای درمان سالمندان هزینه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیشگیری از آسیب‌ها در سالمندان و مناسب سازی چیدمان منازل از اولویت‌های کشورهای جهان در برنامه‌های مراقبتی از سالمندان است گفت: در ایران چنین دیدگاهی بسیار کمرنگ است.

محسنی با بیان اینکه به ازای هر ۱۰ هزار نفر در کشور فقط ۰٫۷ نفر فیزیوتراپیست داریم اعلام کرد: امروزه در جهان، فیزیوتراپیست‌ها در مدارس و دانشگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ و کوچک و سازمان‌ها حضور می‌یابند تا غربالگری را انجام دهند.

old

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران تصریح کرد: چیدمان محیط زندگی یک فرد جوان باید با یک فرد سالمند متفاوت باشد تا از خطرات احتمالی فیزیکی کاسته شود.

محسنی با اشاره به اینکه در نظام سلامت به مقوله درمان پرداخت شده است، گفت: جهان به سمت پیشگیری پیش رفته است در حالی‌که در ایران منابع مالی  در درمان تزریق می‌شود که هیچ‌گاه پر نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در شبکه‌های مراقبت و سلامت اولیه PHC حضور یک فیزیوتراپ ضروری است افزود: با ارزیابی سالمندان و بررسی سلامت عصبی عضلانی می‌توان از بروز بسیاری از مخاطرات پیشگیری کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی - رئیس انجمن فیزیوتراپی مرکزی ایران

پاسخ دادن به