راه اندازی سامانه انجمن فیزیوتراپی برای نظارت برعملکرد فیزیوتراپیست ها

0

تهران -ایرنا-رییس انجمن فیزیوتراپی ایران از راه اندازی سامانه جامع این انجمن به منظور نظارت بر عملکرد فیزیوتراپیست ها به ویژه فیزیوتراپیست هایی که در منزل خدمات ارایه می دهند در آینده نزدیک خبر داد.

physio2

به گزارش خبرنگار پزشکی ایرنا، دکتر محمدعلی محسنی بندپی روز دوشنبه در نشست خبری اولین کنگره بین المللی فیزیوتراپی ایران اظهار کرد : دست های آلوده در این حوزه زیاد شده و مردم نیز به راحتی به این افراد که تخصص لازم در زمینه اصول فیزیوتراپی ندارند، اعتماد می کنند و همین مساله مشکلات بعضا جبران ناپذیری می تواند برای آنها ایجاد کند.
وی تاکید کرد: بیمارانی که تحت فیزیوتراپی در منزل قرارمی گیرند باید از فیزیوتراپیست معالج کارت عضویت درانجمن یا نظام پزشکی را مطالبه کنند.
محسنی بندپی گفت: یکی از اهداف راه اندازی این سامانه در انجمن فیزیوتراپی ایران، جلوگیری از فعالیت افرادی است که از اعتماد و عدم آگاهی کافی مردم در این زمینه سوءاستفاده کرده و خدمات بعضا آسیب زا را به بیماران ارائه می دهند.
وی افزود: در این سامانه فهرستی از اسامی فیزیوتراپیست های شایسته و متخصص برای ارائه خدمات در منزل و در مطب ها و مراکز درمانی در اختیار عموم قرار می گیرد.
رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: در گذشته افراد پس از مبتلا شدن به یک عارضه اسکلتی یا عضلانی به مراکز فیزیوتراپی مراجعه می کرد، این درحالی است که اکنون این دیدگاه تغییر کرده و موضوع مهمتری تحت عنوان ‘فیزیوتراپی در جامعه’ در دنیا مطرح شده است.
محسنی بندپی توضیح داد: در این دیدگاه فیزیوتراپیست ها با حضور در مهدهای کودک، مدارس، کارخانه ها، صنایع و همچنین سازمان ها و نهادهای مختلف اقدام به شناسایی افراد پرخطری می کنند که نیاز به خدمات یا مشاوره های فیزیوتراپی دارند.
وی گفت: در همین راستا در ایران نیز انجمن فیزیوتراپی ایران با تفاهم نامه ای که با سازمان بهزیستی کشور منعقد کرده، قرار است از حدود یک ماه آینده با حضور فیزیوتراپیست ها در مهدهای کودک سراسر کشور، کودکانی که دارای مشکلات اسکلتی هستند، شناسایی تا بتوان با ارائه خدمات لازم از بروز مشکلات حاد در آنها در سنین بالاتر از هم اکنون پیشگیری کرد.
محسنی بندپی تاکید کرد: اجرای این طرح در سطح غربالگری و شناسایی کودکان رایگان است اما اگر نیازی به خدمات داشته باشند، به مراکز درمانی معرفی می شوند.
وی گفت: در مورد اجرای این طرح در مدارس کشور نیز قرار است در سال جاری تفاهم نامه ای بین انجمن فیزیوتراپی ایران با وزارت آموزش و پرورش منعقد شود.
رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران تاکید کرد: پیشگیری از بیماری ها به ویژه مشکلات عضلانی و اسکلتی باید از دوران کودکی با انجام غربالگری های لازم و همچنین ارائه آموزش های لازم به کودکان آغاز شود.
محسنی بندپی افزود: سالمندان در دوران سالمندی نیز باید برای پیشگیری از بروز آسیب های اسکلتی، باید چیدمان منزل خود را نسبت به دوران جوانی تغییر دهند؛ نوع مبلمان، فرش ها و حتی تعداد پله های محل زندگی آنها باید متفاوت با دوران جوانی باشد تا از افتادن ها و ایجاد شکستگی ها بتوان پیشگیری کرد.

** وزن مناسب کوله پشتی، کمتر از ۱۰ درصد وزن کودکان
دکتر جواد صراف زاده دبیر انجمن فیزیوتراپی ایران نیز در این نشست بر توجه به میزان وزنی که دانش آموزان حمل می کنند، تاکید کرد و گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده وزن کوله پشتی کودکان دبستانی باید کمتر از ۱۰ درصد وزن آنها باشد و برای دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان نباید بیشتر از ۱۵ درصد وزن آنها باشد.
وی با اعلام آمادگی انجمن فیزیوتراپی ایران برای همکاری با وزارت آموزش و پرورش برای آموزش دانش آموزان و پیشگیری از بروز آسیب های اسکلتی در آنها اظهار کرد: انتظار داریم آموزش و پرورش با برنامه ریزی های مناسب دانش آموزان را از حمل روزانه حجم زیادی از کتاب ها و تحمل وزن سنگین آنها پرهیز دهد.
صراف زاده با بیان اینکه هر روز شاهد افزایش کارایی این رشته در دنیا هستیم، افزود: فیزیوتراپی علم حرکت است و می تواند روی اقتصاد حوزه سلامت تاثیرگذار باشد؛ از این رو با توجه به افزایش جمعیت سالمندان و تعداد زیاد دانش آموزان در کشور می توان با همکاری متخصصان این رشته از بروز بسیاری از مشکلات عضلانی و اسکلتی در سال های آینده در کشور پیشگیری کرد.
دبیر اولین کنگره بین المللی و بیست و هشتمین کنگره فیزیوتراپی ایران در مورد برگزاری این کنگره ها نیز گفت: این کنگره با حضور حدود ۲ هزار نفر از متخصصان داخلی و خارجی از جمله ۴۵ متخصص فیزیوتراپی از کشورهای آلمان، فرانسه، کانادا، استرالیا، هند، پاکستان، انگلیس، لبنان، روسیه و آذربایجان و با شعار ‘برقرای ارتباط بین تحقیقات و عملکرد بالینی’ در روزهای سوم تا پنجم خردادماه در تهران برگزار می شود.
وی هدف از برگزاری این کنگره ها را ارائه آخرین دستاوردهای علمی و ایجاد ارتباط بین محققان ایرانی و خارجی عنوان کرد و افزود: اخلاق حرفه ای و بررسی جایگاه فیزیوتراپیست ها در نظام سلامت، اقتصاد سلامت و پیشگیری از جمله محورهای این کنگره است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی - رئیس انجمن فیزیوتراپی مرکزی ایران

پاسخ دادن به